Who Are We Now?: Christian Humanism and the Global Market from Hegel to Heaney

Who Are We Now?: Christian Humanism and the Global Market from Hegel to Heaney

Nicholas Boyle

Teologija više ne može postojati odvojeno od politike, filozofije i književnosti. Ovo je osnova Nicholasa Boylea za ispitivanje osobnog i kulturnog identiteta u današnjem svijetu.

Zajedno sa spektakularnim slomom perspektiva koje je 1989. nametnuo Hladni rat, pale su i lažne izvjesnosti nacionalnog i imperijalnog doba koje su oblikovale naš kolektivni i individualni identitet. Dok se pokušavamo pregrupirati i redefinirati sebe i svoje društvene veze, moramo uzeti u obzir dvije naizgled kontradiktorne sile: tendenciju prema raznolikosti i pluralizmu, s jedne strane, i težnju ka sve većem ujedinjenju, s druge strane. U ovoj knjizi Nicholas Boyle nudi deset studija o implikacijama sve integriranije svjetske ekonomske strukture na naš osjećaj političkog, kulturnog i osobnog identiteta. On zagovara duboku međupovezanost politike, religije, filozofije i književnosti i njihovu zajedničku neodvojivost od ekonomske baze. U tom procesu, on koristi filozofske i književne ideje kako bi uspostavio sustavne osnove za optimizam o nadnacionalnom poretku u nastajanju, s ciljem vraćanja mogućnosti "velikog narativa" u našu kolektivnu prošlost i budućnost. Međutim, njegovo istraživanje globalnog uma ne zanemaruje mnoga mučna osobna pitanja koja su pokrenuta preokretom 90-ih: Jesmo li više od potrošača i proizvođača? U kojoj mjeri nas još uvijek definira naša nacionalna pripadnost, naš spol, naše vjersko i kulturno opredjeljenje? Je li kršćanska perspektiva održiva u takvom sekularnom svijetu? Mogu li književnost i filozofija dati smisao pojedinačnim životima? Kakvu će ulogu igrati intelektualna klasa? Boyle pomno promatra Njemačku i Britaniju, njihove razlike i sve veću sličnost. On, između ostalih, govori o Thatcher, Fukuyami, Hegelu, Nietzscheu, Heideggeru, Derridi i Seamusu Heaneyju. Boyle tvrdi da će svijet, kako svijet bude postajao manje podijeljen, ali više disparatan, a njegov poredak manje drakonski, ali sve nesigurniji, odabir putova koji će najvjerojatnije dovesti do pravde i mira reformirati naš uništeni osjećaj identiteta.

Dimenzije
22 x 15 cm
Broj strana
348
Nakladnik
T & T Clark International, Illinois, 2000.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Engleski.
ISBN
978-0-56708-726-3

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

U obranu naše budućnosti

U obranu naše budućnosti

Freimut Duve

Ova knjiga želi biti kulturni doprinos otvorenoj i slobodnoj raspravi, koja je nužna nakon čitavog desetljeća ispunjenog zločinom i ratom; ona želi biti mali korak na putu u demokratsku Europu.

Durieux, 2001.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,98
Shindai sutra: Ljubavni i spolni život starog Japana

Shindai sutra: Ljubavni i spolni život starog Japana

Iro Otoko Azuma

Za Japance je svaki seksualni čin motiv istinske i zdrave životne radosti i veselja, tako da narodni erotski humor nalazi svoj pravi izraz u šaljivoj i otvorenoj igri riječi, ali često i u grotesknoj karikaturi.

Marjan tisak, 2003.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,42
Informatizaciono doba

Informatizaciono doba

Bora Jeftić

Teoretske nauke, tehnološka revolucija i savremeno društvo

Globus, 1985.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
4,52
Iz riznice hrvatske povijesti i kulture

Iz riznice hrvatske povijesti i kulture

Anđelko Mijatović
Školska knjiga, 1996.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
26,98
Struktura ponašanja

Struktura ponašanja

Maurice Merleau-Ponty

Prvo djelo Merleau-Pontyija osvjetljava znanstveni tip iskustva pri čemu se ukazuje da se ovo iskustvo ne može razumjeti u onoj ontološkoj perspektivi kojoj znanosti pribjegavaju.

Nolit, 1984.
Srpski. Latinica. Broširano.
8,98
Matematika kroz kulture i epohe

Matematika kroz kulture i epohe

Vladimir Devidé

Knjiga je prilagođena nematematičarima, ali traži otvorenost prema matematici bez predrasuda. Devidé, ugledni hrvatski matematičar, japanolog i književnik istražuje matematiku kao univerzalni jezik koji prožima kulture, epohe i svakodnevni život.

Školska knjiga, 1979.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
13,489,44