
Klima izdaje
Detaljna studija o zloglasnim Cambridge špijunima, grupi britanskih intelektualaca koji su tokom 20. stoljeća špijunirali za Sovjetski Savez. Knjiga je napisana dokumentaristički, ali uz napetu naraciju, čineći je uvjerljivim štivom o izdaji i lojalnosti.
Knjiga se fokusira na petoricu ključnih aktera – Kima Philbyja, Donalda Macleana, Guya Burgessa, Anthonyja Blunta i Johna Cairncrossa – poznatih kao "Cambridge Five". Boyle istražuje njihove motive, ideološke sklonosti i okolnosti koje su ih dovele do izdaje svoje zemlje.
Radnja prati njihove živote od studentskih dana na Cambridgeu, gdje su, pod utjecajem ljevičarskih ideja i razočaranja zapadnim kapitalizmom tijekom Velike depresije, bili regrutirani od strane sovjetskih obavještajaca. Knjiga detaljno opisuje njihove aktivnosti tijekom Drugog svjetskog rata i Hladnog rata, uključujući prijenos osjetljivih informacija SSSR-u, što je imalo dalekosežne posljedice za britansku i zapadnu sigurnost. Poseban naglasak stavljen je na Philbyja, čija je sposobnost da godinama izbjegava otkrivanje postala legendarna.
Boyle secira psihološke i društvene faktore iza njihove izdaje, uključujući privilegirano porijeklo, osjećaj superiornosti i ideološku uvjerenost. Istražuje i nesposobnost britanskih vlasti da pravovremeno otkriju špijune, otkrivajući slabosti obavještajnog sustava.
Jedan primjerak je u ponudi