
Pregled hrvatske znanstvene baštine
Knjiga Pregled hrvatske znanstvene baštine Vladimira Bazale, objavljena 1978. godine, sveobuhvatan je prikaz razvoja hrvatske znanstvene misli i kulturne baštine od ranog srednjeg vijeka do sredine 20. stoljeća.
Autor sustavno analizira doprinos hrvatskih znanstvenika i kulturnih djelatnika u različitim povijesnim razdobljima, ističući njihovu ulogu u oblikovanju nacionalnog identiteta i intelektualnog nasljeđa.
Djelo je strukturirano u dvanaest poglavlja, počevši s uvodom u proučavanje hrvatske znanstvene baštine, preko prikaza ranih znanstvenih djela i kronika do kraja 16. stoljeća, utjecaja skolastike, te doprinosa Hrvata u međunarodnom kontekstu, uključujući filozofe, humaniste, prirodoslovce i liječnike. Daljnja poglavlja obuhvaćaju razdoblje racionalizma i prosvjetiteljstva, razvoj hrvatske historiografije, utjecaj ilirizma, modernu historiografiju, jezične rasprave, filozofske škole na Sveučilištu u Zagrebu, rad na prikupljanju znanstvene građe te književnost.
Bazala posebno naglašava važnost očuvanja i prezentacije hrvatske znanstvene baštine, ističući napore znanstvenih i kulturnih radnika u sabiranju i čuvanju vrijednih spomenika i pisanih izvora od 9. stoljeća nadalje. Knjiga služi kao dragocjen izvor za razumijevanje povijesnog razvoja hrvatske znanosti i kulture, te potiče na daljnje istraživanje i valorizaciju nacionalne baštine.
Jedan primjerak je u ponudi