
Ruka iz groba
Ruka iz groba (1985.) Karla Štajnera, dio autobiografske trilogije uz 7000 dana u Sibiru i Povratak iz Gulaga, je zbirka svjedočanstava, intervjua i tekstova o autoru, koja produbljuje njegovo iskustvo 20-godišnjeg zatočeništva u sovjetskim gulazima.
Objavljena u ediciji Plava biblioteka, knjiga nastavlja priču o Štajnerovu životu, austrijsko-hrvatskog komunista koji je 1936. uhićen u Moskvi pod optužbom da je agent Gestapa.
Knjiga sadrži intervjue s autorom, odgovore na pitanja čitatelja i svjedočanstva drugih o njegovoj sudbini, inspirirana Krležinim opisom Štajnera kao "ruke iz groba" – simbola čudesnog povratka iz sibirskog pakla. Štajner opisuje brutalnost logora, psihološku borbu i vjeru u komunističke ideale, unatoč patnjama. Kroz refleksije o staljinizmu, pravdi i ljudskosti, knjiga propituje prirodu totalitarizma i otpora. Posebno se ističe odnos sa suprugom Sonjom, koja ga je odano čekala, te njegova rehabilitacija 1956. i povratak u Jugoslaviju.
Knjiga je snažan dokument o preživljavanju, ali i svjedočanstvo o povijesnom kontekstu i društvenom interesu za gulage. Cijenjena zbog svoje autentičnosti i emocionalne dubine, Ruka iz groba je ključno djelo koje upotpunjuje Štajnerovu trilogiju, nudeći uvid u osobnu i kolektivnu borbu protiv dehumanizacije.
Jedan primjerak je u ponudi