Dnevnik 1660-1669: izbor

Dnevnik 1660-1669: izbor

Samuel Pepys

Pepis nam daje vernu sliku društvenog života svog vremena ne zaboravljajući velike istorijske događaje i politička previranja tog vremena.

Pepis je zarađivao za život kao administrator: radio je za britansku vladu, upravljajući, manje-više, računima mornarice, napredujući kroz činove do sekretara Admiraliteta (tela koje komanduje britanskom mornaricom). Poznavao je klasiku i matematiku, pevao, svirao i komponovao, voleo knjige (njegova pažljivo katalogizovana biblioteka ima preko 3.000 tomova), patio od kajanja i mokraćnog kamenca, varao ženu, gnjavio se i spletkario na poslu, doživeo restauraciju monarhija, Velika kuga 1665, Veliki požar u Londonu 1666, Drugi anglo-holandski rat 1665-1667, bio je član parlamenta i Kraljevskog društva u Londonu za unapređenje prirodnih nauka (skraćeno Kraljevsko društvo) itd. itd.

Sve ovo znamo pre svega zato što je Semjuel Pipis vodio dnevnik.

Pisao ga je od 1660. do 1669. godine; dnevnik se sastoji od šest tomova, naknadno uredno prepisanih i ukoričenih, katalogizovanih kao deo njegove biblioteke i napisanih u jednom od stenografskih sistema tog vremena (kada je prvi put objavljen, 1825, smatralo se da je šifrovano pismo). Pepis je deset godina beležio sve što je činilo njegov svakodnevni život, javni i privatni. Učinio je to iskreno i otvoreno – kako to već biva u dnevnicima, i po pikantnosti i po banalnosti. Sve ovo učinilo je Pepisov dnevnik jednim od najvažnijih primarnih istorijskih izvora za eru restauracije u Engleskoj.

Naslov originala
The Diary of Samuel Pepys
Prevod
Ljubica Topić
Urednik
Albert Goldstein
Naslovnica
Branka Četković
Dimenzije
20 x 14 cm
Broj strana
247
Izdavač
Grafički zavod Hrvatske (GZH), Zagreb, 1980.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Orkanski visovi

Orkanski visovi

Emily Bronte

Prvorazredni »ljubić« i neupitni klasik - općeprihvaćena je percepcija čitalačke publike i kritike znamenitog romana Emily Brontë iz 1847. godine koji svojom osobitom kvalitetom i omiljenošću osjetno nadmašuje prosjek književne produkcije svoga doba.

Večernji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
6,54
Trijumf Buffalo Billa

Trijumf Buffalo Billa

Dean Blackmoore
Otokar Keršovani, 1967.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
7,65
Šaka Božja

Šaka Božja

Frederick Forsyth

„Božja pesnica” Frederika Forsajta, autora „Dana šakala”, „Slučaja Odesa” i mnogih drugih romana, napet je špijunski roman u kojem Majk Martin traga za tajnim iračkim oružjem kojim namerava Sadam Husein da se odupre Pustinjskoj oluji.

Izvori, 1996.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
9,26
Krivnja oštrice: Prvi zakon - knjiga prva

Krivnja oštrice: Prvi zakon - knjiga prva

Joe Abercrombie

Britanski pisac Džo Aberkrombi u prvoj knjizi kultne trilogije Prvi zakon predstavlja nam društvo najneobičnijih likova savremene fantastične književnosti. Svet Prvog zakona nastavlja se romanima Pre njihovog vešanja i Poslednja svađa kraljeva.

Algoritam, 2015.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,22
Venera i Adonis

Venera i Adonis

William Shakespeare

Prvo pjesničko djelo, poemu Venera i Adonis, Shakespeare je napisao preuzevši motiv pohote iz čuvene, senzualne grčke mitološke priče o ljubavi Venere i Adonisa, nadograđujući mit i motivom Adonisova izmicanja ljubavnoj požudi.

Zora, 1950.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,54
The Greek's Wife

The Greek's Wife

Lynne Graham
Mills & Boon Limited, 2006.
Engleski. Latinica. Broširano.
2,98