
Iz hrvatske književne baštine
Knjiga predstavlja presjek kroz znanstvenu ostavštinu neumornog poslenika stare hrvatske knjige.
Jedan primjerak je u ponudi
Knjiga predstavlja presjek kroz znanstvenu ostavštinu neumornog poslenika stare hrvatske knjige.
Jedan primjerak je u ponudi
Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.
Tomo Matić je ostavio značajan trag u hrvatskoj književnoj i kulturnoj povijesti, a njegova istraživanja i radovi i danas su relevantni za razumijevanje prošlosti i kulturnog naslijeđa Slavonije.
Novica Milić daje Basari status kakav zaslužuje - čita ga kao relevantnog svjetskog pisca. On ga "izvlači" iz kaljuže palanke i postavlja na pozornicu svjetske književnosti, gdje je bitno samo jedno: što i kako pisac radi s riječima.
U ovoj se knjizi govori o nekim problemima proučavanja svjetske književnosti, o položaju književnosti u našem vremenu, o osobitostima suvremenoga književnog izraza i o nekim razvojnim tokovima suvremene književne proizvodnje.
Zbornik "Programi i manifesti u hrvatskoj književnosti", koji je priredio Miroslav Šicel i objavio Liber 1972. godine, predstavlja ključnu zbirku tekstova koji su oblikovali smjer hrvatske književnosti kroz različite povijesne faze.
Tekstovi u ovoj knjizi bave se odnosom književne kritike i filozofije; neki pripadaju književnoj kritici, a neki filozofiji književnosti.
Antonio Gramsci, talijanski marksistički filozof, duboko je promišljao o ulozi kulture i književnosti u društvu. Radovi u ovom zborniku, u izboru Vjekoslava Mikecina, pružaju uvid u njegovu analizu odnosa između marksizma i književnosti.