Marksizam i književnost

Marksizam i književnost

Antonio Gramsci

Antonio Gramsci, talijanski marksistički filozof, duboko je promišljao o ulozi kulture i književnosti u društvu. Radovi u ovom zborniku, u izboru Vjekoslava Mikecina, pružaju uvid u njegovu analizu odnosa između marksizma i književnosti.

Gramsci je uveo koncept kulturne hegemonije kako bi objasnio kako vladajuća klasa održava svoju dominaciju ne samo kroz političku i ekonomsku moć, već i kroz kontrolu kulturnih normi i vrijednosti. Književnost, kao dio kulturne sfere, igra ključnu ulogu u oblikovanju i održavanju tih vrijednosti. Prema Gramsciju, vladajuća klasa koristi književnost i umjetnost kako bi promovirala svoje ideje kao "zdravorazumske" i univerzalne, čime osigurava pristanak potlačenih klasa na postojeći poredak.

Gramsci je kritizirao redukcionistički pristup koji književnost promatra isključivo kroz prizmu ekonomskih faktora. Iako je priznavao važnost materijalnih uvjeta, smatrao je da književnost ima relativnu autonomiju i da kulturni elementi igraju ključnu ulogu u oblikovanju društvene svijesti.

Gramscijeva promišljanja o književnosti pružaju duboki uvid u kompleksan odnos između kulture, moći i društvene promjene. Njegov rad naglašava važnost književnosti kao sredstva za razumijevanje i potencijalnu transformaciju društvenih struktura, ističući ulogu intelektualaca u oblikovanju i izazivanju kulturne hegemonije.

Prijevod
Dubravka Zorić
Urednik
Vjekoslav Mikecin
Dimenzije
20 x 13,5 cm
Broj strana
206
Nakladnik
Školska knjiga, Zagreb, 1984.
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Historijski materijalizam i filozofija Benedetta Crocea

Historijski materijalizam i filozofija Benedetta Crocea

Antonio Gramsci
Naprijed, 1958.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
6,99
Babilonska vrtoglavica : Kozmopolitizam i mondijalizam

Babilonska vrtoglavica : Kozmopolitizam i mondijalizam

Pascal Bruckner

“Kozmopolitizam a priori predstavlja izrazito poželjnu vrijednost, barem zbog napada kojima je bio izložen od strane fašista i staljinista”, kaže Bruckner na početku ovog malenog eseja iz 1993. godine, a nadahnutog posljednjim europskim ratom, ovim našim.

Algoritam, 2005.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
6,38
Die Frage nach dem Ding

Die Frage nach dem Ding

Martin Heidegger

Pitanje o stvari zbirka predavanja koje je Heidegger održao 1935./36., bavi se temeljnim filozofskim pitanjem: Što je stvar?. Polazište mu je Kantova Kritika čistog uma, ali Heidegger ide dalje, želeći razjasniti samu prirodu stvari iz perspektive Bitka.

Max Niemeyer Verlag, 1975.
Njemački. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
24,99
Košulja sretnog čovjeka: Filozofske i srodne priče

Košulja sretnog čovjeka: Filozofske i srodne priče

Vesna Krmpotić

Knjiga predstavlja svojevrsnu antologiju pjesničkih promišljanja o ljepoti i smislu našeg živovanja. Složena je i skladno dosljedna izlaganju, izbrušena kao kristal.

V.B.Z, 2003.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
11,24
Svijetla budućnost

Svijetla budućnost

Aleksandar Zinovjev
Globus, 1986.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
7,98
Pohvala ludosti

Pohvala ludosti

Erazmo Roterdamski

U „Pohvali ludosti“ Erazmo pod povećalom promatra sve besmislice svoga vremena izvrgnuvši kritici i same antičke autore, čija su mu djela bila istinski životni ideal.

Rad, 1984.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
5,76