Juriš u vasionu: Jedna reportaža kroz istoriju čovečjeg leta
Rijetka knjiga
Antikvitet

Juriš u vasionu: Jedna reportaža kroz istoriju čovečjeg leta

Oto Bihalji-Merin

Fascinantno djelo koje kronološki i umjetnički prati čovjekovu težnju za letom, od mitoloških početaka do modernih postignuća u avijaciji. Autor istražuje kako je ideja letenja oblikovala ljudsku maštu i umjetnost kroz stoljeća.

Knjiga spaja povijesnu kroniku, znanstvena postignuća i kulturnu refleksiju, istražujući kako je ideja letenja oblikovala ljudsku maštu, umjetnost i društvo kroz stoljeća. Autor, Oto Bihalji-Merin - ovdje pod pseudonimom Pierre Merin - započinje s drevnim mitovima, poput Ikarova leta, prelazeći na renesansne vizionare poput Leonarda da Vincija i njegove skice letećih strojeva.

Bihalji-Merin zatim detaljno opisuje ključne trenutke u razvoju avijacije, uključujući pionirske letove balonima, zračnim brodovima i prvim avionima braće Wright. Poseban naglasak stavlja na kulturni utjecaj letenja, analizirajući kako su umjetnici i pisci, od futurista do književnika, prikazivali ovu tehnološku revoluciju. Knjiga ističe umjetnička djela inspirirana letom, od slika do poetskih motiva.

Pisan u živopisnom reportažnom stilu, Bihalji-Merin prožima entuzijazam za znanstveni napredak s filozofskim razmišljanjima o duhovnom značaju letenja. Upozorava i na potencijalne opasnosti, poput militarizacije avijacije. Za razliku od suvremenih tehničkih rasprava o avijaciji, Merin nudi humanistički pogled, čineći knjigu jedinstvenim doprinosom književnosti o čovjekovoj borbi za osvajanje neba.

Naslov izvornika
Eroberung des Himmels
Prijevod
Pavle Bihaly
Urednik
Pavle Bihaly
Dimenzije
22 x 16 cm
Broj strana
290
Nakladnik
Nolit, Beograd, 1936.
 
Latinica. Tvrde korice.
Jezik: Srpski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u dobrom stanju (tragovi korištenja)
Oštećenja / nepogodnosti:
  • Nedostaje ovitak
  • Oštećene korice
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Osnove teorije o znacima

Osnove teorije o znacima

Charles W. Morris

Charles W. Morris jedan je od najutjecajnijih predstavnika novopozitivizma, koji vezuje uz pragmatizam. Začetnik opće teorije o znakovima, semiotike, koju dijeli na sintaktiku, semantiku i pragmatiku.

BIGZ, 1975.
Srpski. Latinica. Broširano.
7,28
Semiologija rituala

Semiologija rituala

Ivan Kovačević

Mitovi i rituali su možda najprivlačniji dio etnološke problematike, kako za same etnologe, tako i za čitaoce različitih profila. Semiološki pristup otkriva poruke i značenja onih vjerovanja i ponašanja koja smatramo tradicionalnim.

Biblioteka XX vek, 1985.
Srpski. Latinica. Broširano.
6,36
Čovjek i hazard

Čovjek i hazard

Jerzy Gizycki, Andrzej Gorny

Knjiga obrađuje fenomen igre u povijesti kulture i civilizacije. Monokromne, crno - bijele i kolor reprodukcije, crteži, crteži u tekstu i aplicirane reprodukcije.

Prosvjeta, 1973.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
26,34
Najveće kulture svijeta 8: Islam

Najveće kulture svijeta 8: Islam

Miriam Meier

Najveće kulture svijeta kolekcija je osam knjiga koje govore o velikim svjetskim civilizacijama. Knjige su po prvi puta izdane u Hrvatskoj 2005. godine u Rijeci od izdavača Extrade d.o.o., ali je i svih osam knjiga izdano i posebno za Večernji list.

Extrade, 2005.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
6,26 - 6,74
Politička teorija i socijalizam

Politička teorija i socijalizam

Umberto Cerroni
Školska knjiga, 1976.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
3,99
Sto remek-djela, Pisana riječ u Hrvatskoj

Sto remek-djela, Pisana riječ u Hrvatskoj

Radoslav Katičić, Slobodan Novak, Anica Ribičić-Županić

"Sto remek-djela: Pisana riječ u Hrvatskoj" je katalog istoimene izložbe održane 1986. godine, koji predstavlja pregled najvažnijih spomenika hrvatske pismenosti.

Galerija likovnih umjetnosti, 1986.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
7,52 - 7,68