
Jugoslavenstvo danas
Jugoslavenstvo danas (1982.) propituje koncept jugoslavenstva u kontekstu političkih, kulturnih i društvenih prilika SFR Jugoslaviji, u razdoblju nakon Titove smrti. Djelo istražuje povijesne korijene jugoslavenske ideje i izazove u suvremenom trenutku.
Matvejević započinje razmatranjem povijesti jugoslavenstva, od ilirskog pokreta i ideja Josipa Jurja Strossmayera do stvaranja Jugoslavije nakon Prvog svjetskog rata. On analizira kako je jugoslavenstvo, kao ideja ujedinjenja južnoslavenskih naroda, evolucioniralo kroz političke projekte, ali i nailazilo na otpor nacionalizama. U kontekstu 1980-ih, Matvejević kritički ocjenjuje stanje jugoslavenske federacije, ističući napetosti između centralizma i republičkih interesa, kao i između kolektivne ideje i individualnih identiteta.
Autor se osvrće na ulogu kulture, jezika i književnosti u oblikovanju jugoslavenstva, ali i na birokratske i ideološke deformacije koje su ugrozile tu ideju. S lucidnošću i erudicijom, Matvejević upozorava na opasnosti rastućih nacionalističkih tendencija i propituje može li jugoslavenstvo opstati bez prisile. Njegov stil je analitičan, ali prožet melankolijom zbog nesigurne budućnosti zajedničke države.
Jugoslavenstvo danas je cijenjeno zbog svoje intelektualne dubine i pronicave kritike. Djelo ostaje relevantno kao svjedočanstvo o složenosti jugoslavenske ideje i njezinim izazovima uoči raspada države.
Jedan primjerak je u ponudi