Filozofija otpora

Filozofija otpora

Marijan Krivak

U svijetu entropijskih poredaka premreženih »društvima kontrole« (Deleuze), jedino što nam preostaje jest osebujna FILOZOFIJA OTPORA.

Otpor je to kao »ljudski isuviše ljudski« poriv za osvajanjem enklava Pravednosti u impotentnom (tek) formalnom okviru ljudskih práva i sloboda. Nadalje, filozofija danas mora biti u onome što se još od Antike naziva eudaimonia - sreća kao blaženstvo. Odgovor, pak, na pitanje što je filozofija, može biti tek »filozofirajući odgovor«. Ne dostaje nam više kao presudan njezin izrijek kao »ljubav spram mudrosti«. Heidegger i Deleuze&Guattari razrješenje svojega pitanja o »štostvu« filozofije dobivaju - prema mojem dubokom uvjerenju - u Badiouovuoj osebujnoj »metafizici zbiljske sreće«. Središnji dio knjige - njegov interludij - bavi se fenomenima jezika i umjetnosti, posebice filma. Umjetničko djelo Julija Knifera (supostavljeno s filmskim opusom Mihovila Pansinija) postaje aktom slobode, dakle OTPORA! Obojica autora nastoje, svojim anti-stavom - Knifer anti-slikom, a Pansini anti-filmom - afirmirati umjetnost sàmu. Kako, pak, označiti mjesto JEZIKA u takovrsnoj »filozofiji otpora«? Jezik se kao nešto najnavlastitije svakome ljudskom entitetu treba osloboditi svoje komunikacijske svrhe. Do toga bismo mogli stići ako obnovimo JEZIK kao generičku bit čovjeka. Konačno, dospijevanje u jezik jest i medij dolaska u svijet (Sloterdijk). Posljednji dio knjige posvećen je pojmu "fašizacije". Što je to fašizam? Pojam kojemu se uvijek iznova vraćam potrebno je objasniti u u operativnom smislu njegove aktualne filozofijsko-teorijske upotrebljivosti. Može li se povijesno-epistemološki još uvijek pristupiti pojmu? Što je to FILOZOFIJSKI OTPOR OTPOR besmislenom i bespojmovnom svijetu? Kroz to se umijeće razotkriva revolucionarna želja za jednim događajem nastanjivanja nove zemlje i naroda u kojemu se rađa filozofija. Filozofija se re-teritorijalizira naspram svih dispozitiva kapitala, u »ne-fašističkoj egzistenciji, u polju imanencije.

Dimenzije
24 x 17 cm
Broj strana
171
Nakladnik
Filozofski fakultet, Osijek, 2019.
 
Tiraž: 120 primjeraka
 
Latinica. Broširano.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primjerak je u ponudi

Stanje:Korišteno, u odličnom stanju
Dodano u košaricu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću tražilice ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Za filozofiju novog razvoja

Za filozofiju novog razvoja

Francois Perroux

Za filozofiju novog razvoja, autora Fransoa Peru, predstavlja značajno delo koje se bavi ekonomskim i društvenim aspektima razvoja.

Matica srpska, 1986.
Srpski. Latinica. Broširano s ovitkom.
4,98
Istorija srpske filozofije

Istorija srpske filozofije

Slobodan Žunjić

​Slobodan Žunjić u svojoj knjizi Istorija srpske filozofije pruža sveobuhvatan pregled razvoja srpske filozofske misli od srednjeg vijeka do kraja 20. stoljeća. Djelo obuhvaća razdoblje od opismenjavanja Srba u srednjem vijeku do kraja XX vijeka.

Plato, 2009.
Srpski. Ćirilica. Broširano.
27,9825,18
Duševnost i umjetnost

Duševnost i umjetnost

Pavao Vuk Pavlović

Umjetnost doprinosi »očovječenju« i razvoju moralnih vrijednosti te ju je Vuk-Pavlović odredio bitnim odgojnim sredstvom koje dovodi do potpunog ostvarenja čovjeka.

Sveučilišna naklada Liber (SNL), 1976.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
13,98
Izdana revolucija 1-2.

Izdana revolucija 1-2.

Lav Trocki

Ovo djelo pruža detaljnu marksističku analizu degeneracije sovjetske radničke države i socijalne diferencijacije sovjetskog društva.

Otokar Keršovani, 1973.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s ovitkom.
Knjiga se sastoji od dva toma
13,76
Foucault za početnike

Foucault za početnike

Chris Horrocks, Zoran Jevtic

Popularan i pristupačan uvod u opus jednoga od najznačajnijih mislilaca druge polovice dvadesetog stoljeća, koji je, među ostalim, nastojao objasniti vezu između znanja i moći u humanističkim znanostima, njihovim diskurzima i institucijama.

Jesenski i Turk, 2004.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
4,32
Putevi ka Ničeu

Putevi ka Ničeu

Mihailo Đurić
Srpska književna zadruga (SKZ), 1992.
Srpski. Ćirilica. Tvrde korice.
14,9911,99