
Četnici u Drugom svjetskom ratu 1941 - 1945
Ova naučna studija američkog istoričara hrvatskog porekla Joze Tomaševića detaljno analizira delovanje četničkog pokreta tokom Drugog svetskog rata.
Tomašević istražuje političke ciljeve, vojne strategije i odnose četnika sa okupatorskim snagama, partizanima i jugoslovenskom vladom u izbeglištvu. Četnički pokret, predvođen generalom Dražom Mihailovićem, u početku je predstavljen kao otpor okupatorima, ali autor ističe da je glavni cilj bio uspostavljanje etnički homogene „Velike Srbije“. Ovaj cilj se često ostvarivao saradnjom sa italijanskim i nemačkim snagama, posebno u borbi protiv partizana. Tomašević dokumentuje brojne slučajeve kolaboracije, uključujući sporazume sa italijanskim vlastima u istočnoj Bosni, gde su četnici dobijali oružje i logističku podršku u zamenu za uzdržavanje od napada na italijanske trupe.
Autor analizira i ideološke osnove četničkog pokreta, posebno uticaj Memoranduma Stevana Moljevića na „homogenu Srbiju“, koji se zalagao za etničko čišćenje nesrpskog stanovništva sa teritorija predviđenih za buduću srpsku državu. Tomašević detaljno opisuje zločine počinjene nad civilnim stanovništvom, posebno nad Muslimanima i Hrvatima, koje mnogi istoričari smatraju genocidom.
U knjizi se ispituju i odnosi između četnika i jugoslovenske vlade u egzilu, kao i promene britanske politike prema četnicima, koje su kulminirale povlačenjem podrške Mihailoviću 1943. Tomaševićeva studija je zasnovana na obimnoj dokumentaciji i predstavlja ključni izvor za razumevanje složenosti četničkog pokreta i njegove uloge u ratnim zbivanjima na prostoru bivše Jugoslavije.
"Događaji u Jugoslaviji koji su usledili nakon raspada višenacionalne države 1941. godine... bili su toliko složeni da još nije napisana zadovoljavajuća potpuna i objektivna istorija tog perioda. Pojava knjige "Četnici"..., kao prvog dela najavljene trodelne studije, daje nam obećanje da je konačno tako celovita i najsloženija istorija na dohvat ruke za Tomasevich praise... objektivan naučni pristup veoma složenoj temi, za koju će ova knjiga dugo ostati temeljni priručnik...“ (Stephen Clissold, »Engleski istorijski pregled«, 1977)
Jedan primerak je u ponudi
- Blago oštećenje omota