
Nacionalni testament kralja Aleksandra I
Autor predstavlja političko i ideološko nasleđe kralja Aleksandra I Karađorđevića Ujedinitelja. Knjiga, objavljena odmah nakon kraljeve smrti, predstavlja pokušaj da se njegovi politički ideali sačuvaju i prenesu budućim generacijama.
Kralj Aleksandar I bio je ključna ličnost u stvaranju Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine, a kasnije i Kraljevine Jugoslavije. Njegova vizija je bila da izgradi jedinstvenu jugoslovensku naciju kroz politiku „integralnog jugoslovenstva“, kojom je nastojao da prevaziđe etničke i političke podele unutar države. Uvođenjem šestojanuarske diktature 1929. raspustio je parlament, zabranio političke stranke i preuzeo apsolutnu vlast, smatrajući da je to neophodno za očuvanje jedinstva i stabilnosti države.
Stepanovićevo delo detaljno opisuje kraljevu unutrašnju borbu, njegove motive i razočaranja, posebno u pogledu neuspeha politike jugoslovenskog jedinstva. Knjiga takođe prikazuje kralja kao tragičnu ličnost, čija je smrt u pokušaju atentata u Marseju 1934. godine simbolično označila kraj jedne ere i početak novih izazova za Jugoslaviju.
Nacionalni zavet kralja Aleksandra I nije samo biografija već i politički manifest koji pruža uvid u složene procese izgradnje moderne jugoslovenske države i dileme sa kojima se ona suočavala.
Jedan primerak je u ponudi
- Oštećena leđa