
Skriveno lice vremena
„Skriveno lice vremena“ (1985) Mišela Hulena, francuskog indologa i istoričara religija, istražuje koncept smrti i zagrobnog života kroz uporednu analizu različitih kultura i verskih tradicija.
Knjiga koristi interdisciplinarni pristup, kombinujući filozofiju, antropologiju, religiju i umetnost kako bi otkrila složenost ljudskog suočavanja sa neizbežnim tabuom smrti. Hulin počinje razmatranjem filozofskog statusa smrti i njene metafizičke dimenzije, ispitujući kako je čovek kroz istoriju oblikovao sisteme verovanja i mitove suočen sa anksioznošću zbog nepoznatog.
Knjiga prati evoluciju koncepta zagrobnog života, od praistorijskih i šamanskih pogleda na svet, preko kultova predaka u Africi, do složenih verskih sistema drevne Mesopotamije i faraonskog Egipta. Posebno se analiziraju preislamski Iran, jevrejska tradicija, islam i hrišćanstvo, sa naglaskom na teološke okvire raja, pakla i čistilišta. Hulin takođe istražuje indijsku misao, posebno vedsko shvatanje ponovnog rođenja i koncept selidbe duša u Vedama i Upanišadama.
Kroz uporednu metodu, autor otkriva arhetipske obrasce u kulturnoj razradi ideje smrti, naglašavajući bogatstvo i raznolikost ljudske imaginarnosti. Knjiga je značajna za razumevanje univerzalnih i specifičnih aspekata duhovnosti.
Jedan primerak je u ponudi