
Sabrana djela XVI: Znakovi pored puta
„Znakovi pored puta” nisu ispovest ili hronologija života, već fragmenti života i duhovne borbe. To je zbirka mudrosti koja je iz generacije u generaciju omiljeno štivo kome se čitaoci uvek rado vraćaju iznova.
Spontanost i neobaveznost su glavne odlike ovog duhovnog dnevnika, koji obuhvata širok spektar života i višestruke realnosti koje se prelivaju u osetljivoj pesničkoj svesti. Znakovi pored puta otkrivali su nepoznati oblik Andrićevog delovanja i ukazivali na novo čitanje ostalih dela pisca. Knjiga sadrži usputne beleške, dnevničke beleške, utiske povodom nekog događaja ili susreta, putopisne beleške, skice za portrete, motive koji će kasnije biti razrađeni u nekom od većih proznih dela pisca. Možemo smatrati da su ovi empirijsko-refleksivni kraći tekstovi pisani u stilu fragmenata, pa mnogi od njih predstavljaju istinske bisere mudrosti koji nas podsećaju na razmišljanja najvećih svetskih mislilaca.
U Znacima na putu nalazimo da su Andrića najčešće zaokupljale misli o čoveku, životu i smrti, ženi i ljubavi, o književnosti i umetnosti, o reči, o pisanju i zadatku pisca, o balkanskim zemljama i zemljama napredna Evropa. Ove knjige mudrosti, vrsta intimnih dnevnika, koje je Andrić pisao celog svog života, smatraju se jedinstvenim u našoj književnosti i zato što je pisac u njima prvi put nedvosmisleno govorio o sebi. Poslednje objavljene Andrićeve knjige simbolično zaokružuju stvaralaštvo pisca, jer se i formalno i sadržajno dotiču Ek Ponto i Nemire, zbirke pesama u prozi ispovednog karaktera koje su pisca uvele u književnost.
Primerak je dostupan kao deo kompleta knjiga "Ivo Andrić: Sabrana djela I-XVI"
Pregledajte komplet
1. Sabrana djela I: Na Drini ćuprija
Na Drini ćuprija je roman Ive Andrića koji je prvi put objavljen 1945. godine. Radnja se dešava u Višegradu, malom bosanskom gradu, a centralni motiv je most na Drini, koji je simbol kulture, istorije i sudbine naroda kroz vekove.

2. Sabrana djela II: Travnička hronika
„Travnička hronika“ je roman Ive Andrića, prvi put objavljen 1945. godine. Ovo delo spada u autorski tzv Bosanski ciklus i pruža široku sliku istorijskih, kulturnih i političkih prilika u Bosni tokom osmanske i austrijske vladavine.

3. Sabrana djela III: Gospođica
„Gospođica“ je roman Ive Andrića, prvobitno objavljen 1945. godine. Delo spada u tzv Bosanska trilogija, zajedno sa romanima „Na Drini ćuprija” i „Travnička kronika”.

4. Sabrana djela IV: Prokleta avlija
„Prokleta avlija“ jedno je od najpoznatijih dela Ive Andrića, originalno objavljeno 1954. godine. Ovo kratko, ali snažno delo predstavlja duboku analizu ljudske prirode i sudbine kroz priču o zatvorenicima u otomanskoj tamnici poznatoj kao Prokleta avlij

5. Sabrana djela V: Nemirna godina - pripovetke
„Nemirna godina“ je zbirka pripovedaka Ive Andrića, koja obuhvata niz pripovedaka nastalih u različitim periodima njegovog stvaralaštva.

6. Sabrana djela VI: Žeđ - pripovetke
„Žeđ“ je zbirka pripovedaka Ive Andrića koja je prvi put objavljena 1936. godine. Ova zbirka predstavlja jedan od vrhunaca Andrićevog pripovedačkog stvaralaštva.

7. Sabrana djela VII: Jelena, žena koje nema - pripovetke
Reč je o zbirci pripovedaka Ive Andrića, koja je prvi put objavljena 1963. godine. Ova zbirka sadrži niz pripovedaka koje istražuju egzistencijalne teme, a naslovna priča je jedna od najpoznatijih u Andrićevom opusu.

8. Sabrana djela VIII: Omerpaša Latas
Roman Ive Andrića Omer-paša Latas nastao je 1954. godine, a riječ je o povijesno-psihološkoj pripovijesti koja se temelji na životu stvarne povijesne ličnosti, Omer-paše Latasa, koji je bio osmanski vojskovođa i državnik tijekom 19. stoljeća.

9. Sabrana djela IX: Znakovi - pripovetke
Ova zbirka okuplja niz Andrićevih kraćih djela koja se bave ljudskim sudbinama, povijesnim i društvenim okolnostima te univerzalnim pitanjima ljudske prirode.

10. Sabrana djela X: Deca - pripovetke
Ova zbirka obuhvaća niz pripovijedaka koje se fokusiraju na svijet djece, njihovu nevinost, radoznalost, patnju i suočavanje s okrutnostima svijeta odraslih.

11. Sabrana djela XI: Kuća na osami i druge pripovetke
Izbor novela u ovoj knjizi sastoji se od dvaju dijelova. Jedan čini samostalna novelistička zbirka "Kuća na osami" na kojoj je Andrić radio pred sam kraj života, a u drugom dijelu skupljene su novele nastale u različitim razdobljima.

12. Sabrana djela XII: Ex Ponto, Nemiri, lirika
U ovom svesku objavljeni su Andrićevi rani radovi, pjesme u prozi, poetski zapisi i lirika. Svaki od ovih naslova nosi specifičnu tematiku i stil koji odražava Andrićevo unutarnje stanje i filozofske promišljanja.

13. Sabrana djela XIII: Istorija i legenda: eseji, ogledi i članci
Ivo Andrić, osim što je bio vrstan romanopisac, bio je i talentiran esejist i autor ogleda. Njegova zbirka "Istorija i legenda" objedinjuje niz eseja, članaka i ogleda koji se bave temama povijesti, kulture, književnosti i ljudske sudbine.

14. Sabrana djela XIV: Staze, lica, predeli
"Staze, lica, predeli" zbirka je eseja i zapisa Ive Andrića, prvi put objavljena 1963. godine. Ovo djelo razlikuje se od Andrićeve beletristike jer se bavi filozofskim, introspektivnim i autobiografskim razmatranjima.

15. Sabrana djela XV: Umetnik i njegovo delo
"Umetnik i njegovo delo" je zbirka ogleda, eseja i članaka Ive Andrića, u kojoj ovaj veliki pisac razmatra ključna pitanja umjetnosti, stvaralačkog procesa i uloge umjetnika u društvu.

16. Sabrana djela XVI: Znakovi pored puta
"Znakovi pored puta" nisu ispovijed ni kronologija jednog života već fragmenti životne i duhovne borbe. Riječ je zbirci mudrosti koja iz generacije u generaciju predstavlja omiljeno štivo kojem se čitatelji uvijek rado i iznova vraćaju.