
Komedije: Ukroćena goropadnica / Mnogo vike ni za što / Na Tri kralja ili Kako hoćete / Sve je dobro što se dobro svrši
Ukroćena goropadnica, Mnogo vike ni za što, Na Tri kralja ili Kako hoćete i Sve je dobro što se dobro svrši – remek-djela su engleskog dramatičara, poznata po duhovitosti, romantičnim zapletima i istraživanju ljudskih odnosa.
Ukroćena goropadnica (1590.–1592.) prati Petruchija, koji se ženi tvrdoglavom Katarinom kako bi stekao miraz. Njegovi pokušaji da „ukroti“ njezinu buntovnu narav, kroz psihološke igre i dominantno ponašanje, izazivaju kontroverze, ali završavaju njezinom prividnom poslušnošću. Komedija istražuje dinamiku moći u braku i rodne uloge, uz duhovite dijaloge i satiru.
Mnogo vike ni za što (1598.–1599.) bavi se ljubavlju i nesporazumima. Claudio i Hero zaljubljeni su, ali lažna optužba za nevjeru prijeti njihovoj sreći. Istovremeno, Benedick i Beatrice vode duhovitu „ratu“ riječi, nesvjesno se zaljubljujući jedno u drugo uz pomoć prijatelja. Radnja se razrješava sretnim završetkom, otkrivajući laži i slaveći ljubav. Komedija ističe teme povjerenja i obmane.
Na Tri kralja ili Kako hoćete (1601.–1602.) isprepliće ljubavne trokute i igru identiteta. Viola, prerušena u muškarca Cesarija, služi vojvodi Orsini, koji je zaljubljen u Oliviju. Olivia se zaljubljuje u „Cesarija“, dok Violin brat Sebastian izaziva daljnje zabune. Uz sporednu priču o Malvoliju, komedija slavi karnevalsku ludost i ljubav, završavajući brakovima.
Sve je dobro što se dobro svrši (1604.–1605.) mračnija je komedija. Helena, skromna djevojka, voli Bertrama, koji je odbacuje. Uz lukavstvo i „zamjenu u krevetu“, Helena osigurava njegovu ljubav i brak. Djelo istražuje moralne dileme, odanost i iskupljenje, uz sretan završetak.
Sve komedije spajaju humor, romantiku i društvenu kritiku, čineći Shakespearea vječnim majstorom.
Dva primjerka su u ponudi