
Sanjar
Roman Sanjar poljskog nobelovca Vladislava Stanislava Rejmonta, objavljen na hrvatskom jeziku 1944. godine, introspektivno je i filozofski obojeno delo koje se razlikuje od njegovih poznatijih realističkih romana kao što je Seljak.
U ovom delu Rejmont se udaljava od društvenih hronika i okreće se unutrašnjem svetu pojedinca, istražujući granice stvarnosti, snova i duhovnosti.
Glavni lik, čije ime nije eksplicitno navedeno, prikazan je kao sanjar – čovek koji se povlači iz svakodnevice i uranja u svet mašte, snova i unutrašnjih vizija. Kroz niz simboličnih i često nadrealnih scena, roman istražuje teme kao što su bekstvo od stvarnosti, potraga za smislom i duhovno prosvetljenje.
Rejmont koristi bogat i poetičan jezik, prožet simbolikom i mističnim elementima, da prikaže unutrašnje stanje glavnog junaka. Delo karakterišu introspektivni monolozi i filozofska razmatranja o ljudskom postojanju, stvarnosti i transcendenciji.
Sanjač se može tumačiti kao autorovo razmišljanje o čovekovim duhovnim težnjama i njegovoj potrebi da izbegne ograničenja materijalnog sveta. Roman poziva čitaoca da razmisli o sopstvenim snovima, unutrašnjim borbama i potrazi za dubljim smislom života.
Jedan primerak je u ponudi