
Portret umjetnika u mladosti / Giacomo Joyce
„Portret umetnika u mladosti“ (1916) prati odrastanje Stivena Dedalusa, Džojsovog alter ega, od detinjstva do mladosti u Irskoj. „Đakomo Džojs“ (1914) je kratak, poetični prozni komad u kojem Džojs beleži svoja opsesivna osećanja prema mladoj učenici u T
Portret umetnika u mladosti: Roman istražuje njegov duhovni, intelektualni i umetnički razvoj kroz pet poglavlja, koristeći pristup toka svesti. Stiven, osetljiv i introspektivan, bori se sa svojim katoličkim vaspitanjem, irskim nacionalizmom i porodičnim očekivanjima. U detinjstvu doživljava religioznu krivicu, dok u adolescenciji otkriva seksualnost i intelektualnu radoznalost. Na univerzitetu razvija estetsku teoriju, odbacujući religiju i društvene norme. Na kraju, Stiven odlučuje da napusti Irsku, posvećujući se umetnosti u egzilu, tražeći slobodu izražavanja. Roman je obrazovni roman koji prikazuje sukob između pojedinca i društva, sa naglaskom na umetnikovoj potrazi za identitetom.
Đakomo Džojs: Napisan u fragmentima, tekst otkriva unutrašnji monolog naratora, „Đakoma“, koji je zaljubljen u svoju studentkinju. Njegova strast je pomešana sa osećanjima krivice i nemira dok razmišlja o njenoj lepoti i nedostižnosti. Objavljeno posthumno, delo je lirskog i introspektivnog stila, istražujući teme želje, zabranjene ljubavi i umetničke inspiracije, kao i nemoći pred društvenim granicama.
Oba dela odražavaju Džojsovu virtuoznost u jeziku i dubinsku analizu ljudske psihe, sa naglaskom na umetnost i unutrašnje sukobe.
Jedan primerak je u ponudi