
Povijest #6: Rani i razvijeni srednji vijek
Šesti tom obuhvata period evropskog srednjeg veka od vremena Karla Velikog do kraja 14. veka, period obeležen dinamičnim stvaranjem feudalne Evrope, ali i postojanjem Vizantije kao veze između antike i evropskog srednjeg veka.
Fokus ove knjige je na stvaranju feudalne Evrope, sa naglaskom na političkim, društvenim, kulturnim i verskim promenama.
Rani srednji vek obeležavaju migracije naroda (Nemaca, Slovena, Huna), pojava varvarskih kraljevstava i širenje hrišćanstva. Karlo Veliki (krunisan 800. godine) i karolinška renesansa ključni su za obnovu kulture i obrazovanja. Vizantijsko carstvo čuva rimsko nasleđe, dok islam pod Omejadima i Abasidima donosi naučni procvat.
U visokom srednjem veku, feudalizam oblikuje društvo, sa plemićima, vitezovima i kmetovima. Crkva jača papstvo, što kulminira sukobima kao što je kontroverza oko investiture. Krstaški ratovi (11.–13. vek) odražavaju verski žar, ali i kulturnu razmenu. Gradovi se razvijaju, trgovina cveta, a univerziteti postaju centri znanja.
Hrvatski kontekst obuhvata naseljavanje Hrvata, hristijanizaciju i stvaranje kraljevstva pod Tomislavom (925. godine), sa odnosima sa Vizantijom i Ugarskom. Knjiga, koju su priredili Enriko Kraveto i Ivo Goldštajn (za hrvatsko izdanje), bogato je ilustrovana, pružajući sveobuhvatan pregled tog perioda.
Jedan primerak je u ponudi