
Povijest #15: Kolonijalna carstva i imperijalizam (1871.-1914.)
Petnaesti tom serije Svetska istorija obuhvata period od 1871. do 1914. godine, obeležen vrhuncem kolonijalizma i imperijalizma. Knjiga je bogato ilustrovana, pružajući sveobuhvatan prikaz ovog perioda globalnih promena i napetosti.
Evropa doživljava Drugu industrijsku revoluciju, sa inovacijama kao što su električna energija, čelik i hemijska industrija, koje podstiču ekonomsku moć i urbanizaciju. Velike sile (Britanija, Francuska, Nemačka) dele Afriku i Aziju, stvarajući ogromna kolonijalna carstva. „Borba za Afriku“ kulminira Berlinskom konferencijom (1884–1885), dok se imperijalizam širi na Daleki istok.
Nacionalizam raste, podstičući tenzije među evropskim silama. Savezi (Trojni savez i Antanta) i militarizacija povećavaju rizik od sukoba. Balkanski ratovi (1912–1913) dodatno destabilizuju region. Društveno, radnički pokreti i sindikati jačaju, dok se socijalizam i feminizam bore za prava. Kulturno, secesija i impresionizam menjaju umetnost, a nauka napreduje kroz otkrića poput radija i teorije relativnosti.
U hrvatskom kontekstu, naglasak je na položaju unutar Austro-Ugarske, nacionalnom preporodu i borbi za autonomiju pod vođstvom Stjepana Radića. Period se završava uoči Prvog svetskog rata, čiji uzroci leže u imperijalističkim rivalstvima i nacionalnim sukobima.
Jedan primerak je u ponudi