
Povratak iz Gulaga: Tajni referat Hruščova
Nastavak memoara „7000 dana u Sibiru“, u kojima autor opisuje svoje dvadesetogodišnje zatočeništvo u sovjetskim gulazima. Knjiga se bavi Štajnerovim iskustvima u logorima, pružajući dodatni uvid u njegov život i razmišljanja o komunističkim idealima.
Štajner, austrijski komunista, došao je u SSSR 1932. godine, verujući u socijalistički raj. Godine 1936, tokom Staljinovih čistki, uhapšen je pod lažnom optužbom da je „agent Gestapoa“. U knjizi opisuje brutalne uslove logora, od Solovečkih ostrva do Sibira, i strategije za preživljavanje. Detaljno beleži svakodnevni život u logoru: rad u ekstremnim uslovima, glad, strah, ali i male trenutke solidarnosti. Posebno ističe ulogu svoje supruge Sonje, koja ga je verno čekala.
Knjiga se bavi i Štajnerovim susretima sa ljudima koji su učestvovali u zločinima, ali su i sami postali žrtve. Istražuje moralna pitanja komunizma, posebno nakon Hruščovljevog izveštaja o Staljinovom kultu ličnosti. Uprkos patnji, Štajner ostaje veran komunističkim idealima, što ga razlikuje od autora poput Solženjicina, čiji antikomunizam prezire.
Povratak iz Gulaga je svedočanstvo o otpornosti duha, ali i upozorenje na opasnosti totalitarizma.
Jedan primerak je u ponudi