Ženski orkestar
Retka knjiga

Ženski orkestar

Fania Fenelon

Fanie Fénelons Roman „Das Frauenorchester“ ist eine Autobiografie, in der sie ihre Überlebenserfahrungen in einem Frauenorchester im Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau während des Zweiten Weltkriegs beschreibt.

Fanija, rođena kao Fani Goldštajn, pariska kabare pevačica i članica Pokreta otpora, uhapšena je 1943. godine kao Jevrejka i deportovana u Aušvic, a kasnije u Bergen-Belzen. U logoru Birkenau, pod brojem 74862, pridružila se ženskom orkestru koji je vodila Alma Roze, nećaka Gustava Malera.

Orkestar, sastavljen od žena različitih nacionalnosti, svirao je za SS i zatvorenike, često pod prisilom, kako bi preživeo. Fanija, pijanistkinja i pevačica, opisuje užase logora - smrt, poniženje, glad - ali i crni humor, ljubav, mržnju i solidarnost među članovima orkestra. Roman istražuje moralne kompromise, tenzije između zatvorenika, uključujući antisemitizam nekih poljskih žena, i složene odnose sa nacistima, poput dr Mengelea. Muzika postaje sredstvo preživljavanja, ali i izvor duhovnog otpora.

Fenelon piše bez patetike, sa humorom i iskrenošću, beležeći traume i snagu duha. Iako su neki članovi orkestra, poput Anite Lasker-Valfiš, osporili njen portret Alme Roze i dinamiku u orkestru, delo je ostalo snažan dokument o Holokaustu, prevedeno na više jezika i adaptirano u film „Igrajući za vreme“ (1980).

Naslov originala
Sursis pour l'orchestre
Prevod
Višnja Machiedo
Urednik
Mirjana Buljan
Dimenzije
20 x 14 cm
Broj strana
372
Izdavač
Globus, Zagreb, 1985.
 
Latinica. Tvrde korice s omotom.
Jezik: Hrvatski.

Jedan primerak je u ponudi

Stanje:Korišćeno, u odličnom stanju
Dodato u korpu!
 

Zanima Vas i neka druga knjiga? Možete pretražiti našu ponudu pomoću pretrage ili prelistati knjige po kategorijama.

Možda će Vas zanimati i ovi naslovi

Morski orao

Morski orao

Eduard Peisson

Eduar Pejson, francuski pisac specijalizovan za pomorske romane, u ovom delu donosi priču smeštenu u svet mora i brodova, što je tipično za njegov opus.

Svjetlost, 1964.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
2,64
Chopin

Chopin

Guy de Portales

Biografski roman Šopen predstavlja poetski portret Frederika Šopena, poljskog kompozitora i pijaniste. Delo ne pruža samo prikaz Šopenovog života, već i duboko istražuje njegovu unutrašnju osetljivost, umetničku inspiraciju i lične dileme.

Hrvatski izdavalački bibliografski zavod, 1944.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
8,42
Germinal

Germinal

Émile Zola

Roman koji predstavlja vrhunac književnog stvaralaštva jednog od najznačajnijih predstavnika naturalizma u književnosti.

Jutarnji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,76 - 5,34
Ljubavnik

Ljubavnik

Marguerite Duras

Autobiografski roman Margerit Diras, ispričan fragmentarnom, poetskom prozom. Smešten u kolonijalnu Indokinu 1920-ih, prati siromašnu petnaestogodišnju Francuskinju koja započinje strastvenu ljubavnu vezu sa bogatim kineskim trgovcem.

Jutarnji list, 2004.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice s omotom.
2,34 - 2,99
Dječak iz pećine

Dječak iz pećine

Ernest D'hervilly

Knjiga „Pećinski dečak” bavi se temom praistorijskog života, prikazujući avanture i izazove sa kojima se mladi protagonista suočava u pećinskom okruženju.

Narodna prosvjeta, 1959.
Hrvatski. Latinica. Tvrde korice.
4,22
Život i molitva Veronike - gubave djevojke

Život i molitva Veronike - gubave djevojke

Jean-Pierre Dubois-Dumee

Žan-Pjer Duboa-Dume, francuski katolički novinar i pisac, u svojoj knjizi Život i molitva Veronike – Gubave devojke, donosi dirljivu meditaciju o patnji, veri i duhovnoj snazi kroz lik Veronike, mlade devojke koja boluje od gube.

Karitativni fond UPT, 2009.
Hrvatski. Latinica. Broširano.
1,98